A tavasz folyamán 161 háromfős csapatban közel 500 középiskolás fiatal mérte össze a tudását a „Fedezd fel az örökséged!” című országos erdőismereti vetélkedő 2018-as kiírásában. A kiskunmajsai Tomori Pál Katolikus Gimnáziumból, mely ökoiskola, két csapat nevezett a megmérettetésre, amely végül mindkettő számára nagyszerű eredménnyel zárult.
Számunkra itt, Csólyospáloson nem mellékes tényező, hogy a két diákcsapat összesen 6 tagjából öten csólyospálosiak. A verseny utolsó fordulójára általuk készített kisfilmek is helyi témájúak, így sikerükkel falunk hírnevét is öregbítették, amiért itt helyben külön büszkék lehetünk rájuk, ahogy iskolájuk, a „Tomori” is, ugyanis a gyerekek több szakirányú középiskolánál is jobb eredményt értek el, ill. egyetlen másik intézményből sem jutott be két csapat is az országos díjazottak közé.
A Kádár-Német Vivien, Rávai Attila (Kiskunmajsa) és Telek Péter 9.A osztályosok által alkotott csapat kevéssel maradt le a dobogóról: országos 4. helyezést ért el. A Fodor Sára 9.A, Répás Aliz 9.B és Telek János 11.A összetételű másik csapat pedig (amellett, hogy a szintén igen jó, országos 12. helyen végzett a csapatok rangsorában) a legjobb videónak járó különdíjban részesült.
Az Országos Erdészeti Egyesület által meghirdetett vetélkedő idei témája a klímaváltozás volt: az első négy, online fordulóban az erdők és a fák pozitív, a klímaváltozás hatásait csökkentő szerepét, a klímaváltozás már napjainkban is megtapasztalható jeleit és a környezeti változásokra adható válaszokat kellett bemutatniuk a csapatoknak. Az utolsó forduló terepi feladat volt: egy 5 perces videóinterjúban kellett megszólaltatniuk idős rokonukat, ismerősüket, a környékük erdőinek ismerőjét arról, hogy milyenek is voltak az erdők egy emberöltővel korábban, mit adtak az erdők az akkori embereknek, hogyan változtak az elmúlt időszakban, és milyen tanácsokat tudnának adni a fiatalabb generációknak az erdők megőrzése érdekében.
Az első 10 helyezett csapat tagjai és a különdíjasok azon felül, hogy különféle tárgynyereményekben részesültek, április 27-én személyesen is megismerkedhettek a klímaváltozás erdőkre gyakorolt hatásaival, hiszen a budapesti Hármashatár-hegyi Kiránduló Központban tartott ünnepélyes díjátadót követően erdész szakemberek vezetésével terepi programon vehettek részt a Pilisi Parkerdő területén.
A gyerekek kísérő tanáraként ezúton is szeretném megköszönni mindenkinek, akinek része volt fiataljaink sikerében. Itt név szerint most elsősorban a két „riportalanynak” Virágh Pál nyugalmazott kömpöci kerületvezető erdésznek és Dr. Fodor Ferenc néprajzkutatónak, hogy rendelkezésükre álltak, és nem utolsó sorban a szülőknek, hogy lehetővé tették a gyerekeknek a részvételt. Öröm volt látni a lelkesedésüket, és biztos vagyok benne, hogy meghatározó élményt jelentett számukra.
Telekné N. Janka

